“Projenizin ne kadar hızlı açılması gerektiğini biliyoruz.”

CDN Nedir?

CDN (Content Delivery Network), web projelerinde kullanılan objelerin (video, resim, css, js gibi), en yakın lokasyondan en hızlı şekilde kullanıcıya aktarılmasıdır. Oluşturulan coğrafi veri ağı sayesinde, veriler birçok lokasyona dağılır ve gelen isteklere en yakın lokasyondan yanıt verilir. CDN, açılış hızını da etkileyen yüklü verilerin en hızlı şekilde kullanıcıya ulaştırılmasını hedefler.

CDN ve SEO

Performans, SEO (Arama motoru optimizasyonu) için en büyük etkenlerden biridir. Verilerin tek lokasyondan dağıtılması yerine, coğrafi olarak en yakın bölgeden en hızlı şekilde sunulmasını sağlayan CDN dünyanın herhangi bir yerinde bulunan ziyaretçilere verilerinizi aynı hızda ulaştırmanızı sağlar.

Neden CDN?

  • Verileriniz coğrafi olarak yedeklenir, 
  • Web sitelerinin açılışında metriklere göre ve gözle görülür şekilde hız artışı sağlar,
  • Oluşabilecek yüklü ziyaretlerde, asıl web servis(ler)ini minimum şekilde etkiler, 
  • Özel servisler ile yapılan önbellekleme sayesinde, verileriniz önbellekten hızlı bir şekilde sunulur,
  • Cache ve Sıkıştırma teknolojileri sayesinde veri trafik maliyetinizi %90 oranında düşürür

Performansın Önemi

Arama motorlarının tartışılmaz en çok kullanılanı Google, web tasarımcılardan “kullanıcı deneyimini geliştirmelerini” ister.

Kissmetrics tarafından yapılan araştırmaya göre, 

  • Mobil kullanıcıların %73’lük bölümü, bir web sitesi yavaş yükleniyorsa, siteyi ziyaret etmekten vazgeçiyor. 
  • Yine mobil kullanıcıların %51’i sitelerin crash olması, hata vermesi durumunda sayfayı terk ediyor. 
  • Ziyaretçilerin bir sayfanın açılışı için tanıdıkları maksimum süre 2 saniye. %40’lık bölüm ise, 3 saniye üzerinde ise kesinlikle ziyareti iptal ediyor. 

Aynı araştırmada yer alan, istatistiklere göre değerlendirilen öngörü ise, Bir e-ticaret sitesi günlük 100.000$ kazanıyorsa ve yalnızca 1 saniyelik gecikme ile açılırsa her yıl 2.5 Milyon dolar kaybeder.

Teklif İste

ideCDN’in ayrıcalıklarla dolu teknoloji dünyasına katılmak için bizimle iletişime geçin. Projeniz için en uygun teklifi, konusunda uzman mühendislerimiz ile birlikte hazırlayalım.